werwolfs 22.04.2012 в 00:58

Прожитковий мінімум та демографія в Україні

Поки не розпочалося травневе загострення, пропоную цікаву, як на мене, інформацію щодо прожиткових мінімумів в Україні..

 За офіційними даними Мінісоцполітики за березень 2012 року реальний прожитковий мінімум для дітей до 6 років – 1043 грн.; від 6 до 18 – 1334 грн.; для працездатних осіб – 1175 грн.; для осіб що втратили працездатність – 877 грн.;  узагальнений – 1111 грн. 

 Якщо порівняти вищевказані дані з прописаними у Законі про бюджет України на 2012 рік, то виявляється що найкраще себе почувають особи що втратили працездатність (пенсіонери, інваліди, і т.і). Бо реальний прожитковий мінімум цієї категорії українців лише на 6,7% (55 грн.) перевищує встановлений законодавством. Іншими словами - особам що втратили працездатність для виживання не вистачає лише 55грн.

 «Трохи» гірше себе почувають працездатні особи. Їм для виживання не вистачає 102грн. Дітям до 6 років для підтримання свого існування не достає вже 150 грн. А найгірше жити дітям від 6 до 18 років. Для забезпечення їх потреб по мінімуму потрібно додатково аж 222 грн. (20%) від законодавчо встановленого рівня).

 Аби не перевантажувати блог малюнками, пропоную лише одну діаграму – узагальнений  прожитковий мінімум. Хто мені не вірить може сам пересвідчитись – ця діаграма адекватно відображує стан з прожитковим мінімумом для кожної категорії населення України.

 6edf267801f7.jpg

За початкову точку взято вересень 2007 року тому, що з цього місяця Мінісоцполітики моніторить реальний (фактичний) прожитковий мінімум.

Як можна побачити з діаграми, на рівні законодавства, прожитковий мінімум систематично залишається нижчим від реального. Іншими словами, населення України умисно тримають за межею виживання. Для довідки – кількість населення що має середньо душові доходи нижче прожиткового мінімуму, законодавчо встановленого до речі, у 2008 році  дорівнювала 7,2 млн. чол.. або 16.1% від загальної чисельності населення; у 2009 р. – 6,9 млн.чол. (15,5%); у 2010 – 9,7% (21,8).  Нажаль дані щодо 2011 р. з’являться лише у липні цього року, але, на мою думку, цей показник не буде меншими ніж він був у 2010році.

Ще одна «цікавинка» - на діаграмі чітко відстежуються «провали» у фактичному прожитковому мінімумі що припадають на липень-вересень кожного року. У чому цікавинка? Щорічно у липні держстатом вводиться в дію оновлений споживчий кошик (Вагова структура для розрахунку ІСЦ). Тобто, саме у цей час влада змінює «правила гри» (товарний набір і вагову структуру) знижуючи реальний прожитковий мінімум.

На додачу ще одне «цікаве» спостереження – за розглянутий період законодавчий прожитковий мінімум декілька раз підвищувався стрибками (з січня 2008р., з жовтня та грудня 2009р., з січня 2011р.) Хоча це «цікаве» пояснюється дуже просто – достатньо пригадати «як і коли (в часі) приймалися ці бюджети». Отже, перший стрибок – Янкович поступається прем’єством Тимошенко. Другий стрибок – розпочинається виборча президентська кампанія. Третій стрибок – наступного року (2012) буде проводитися виборча парламентська кампанія. Простіше кажучи, всі покращення (стрибки) відбувалися під час загострення боротьби за владні повноваження (доступ до державних ресурсів).

****

До чого ж демографія у заголовку? – запитають ті, хто спромігся дочитати до кінця цей блог. А відповідь проста й сумна: Тисячі за народження дитини, заборони абортів, обкладання податками бездітних і решта намагань можновладців, державників та законотворців нездатні покращити демографічну ситуацію в Україні, якщо базовий параметр життя людини (прожитковий мінімум) забезпечує лише від 90% від реального рівня. До речі, нагадую 90% - середньозважене забезпечення, майбутнє країни – діти забезпечені лише на 80-83,2% від реально необхідного мінімуму.

Werwolf 22/04/2012Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 0